گروه سلامت: پژوهشگران اعلام کردند: تاثیر تزریق واکسن‌های هپاتیت و آنفلوآنزا هنگام صبح روی مردان بهتر است.

به گزارش ایسنا، ‌محققان انگلیسی تاکید کردند که اگر این واکسن‌ها در هنگام صبح به مردان تزریق شوند، مقاومت بدن آنها را در برابر ابتلا به این بیماری‌ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
پژوهشگران دانشگاه بیرمنگهام به سرپرستی دکتر آنا کاتریونا، در این تحقیق درباره نحوه واکنش به تزریق واکسن هپاتیتA  در افراد سالم و جوان و همچنین واکنش افراد سالمند به تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا مطالعه و آزمایش کرده‌اند. در مرحله اول پژوهش به 75 نفر از دانشجویان دانشگاه بیرمنگهام بین ساعت 10 صبح تا ظهر یا 4 تا 6 بعدازظهر واکسن هپاتیت تزریق شد. در مرحله دوم به 90 نفر از افراد مسن‌تر بین ساعت 8 صبح تا 11 صبح یا بین ساعت یک بعدازظهر تا 4 بعدازظهر واکسن سالانه آنفلوآنزا تزریق شد.

در این مطالعات معلوم شد: میزان مقاومت در برابر بیماری در مردانی که به هنگام صبح واکسینه شده بودند دو برابر بیشتر از افرادی بود که واکسن آنها در بعدازظهر تزریق شده بود.

این پژوهشگران تاکید کردند: در حالی که یافته‌های آنها درباره افرادی که به طور اتفاقی در پژوهش شرکت کرده‌اند تکرار شود، ‌مشخص خواهد شد که ساعت واکسیناسیون روی افراد تاثیر دارد.